а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книговодител

мн. книговодители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24459
Службено лице што се занимава со книговодство, со водење на деловни книги во книговодство.
Англиски: bookkeeper Албански: llogaritarë, kontabilist
Употреба: Економија
Примери:
Тој е главен книговодител во претпријатието.
Изведенки
1. книговодителка ж.
мн. книговодителки
2. книговодителски прид.
книговодителскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи