а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книгоиздавач

мн. книгоиздавачи
Вид збор: Именка, машки род
Лице или претпријатие што издава книги.
Англиски: publisher
Изведенки
книгоиздавачки прид.
книгоиздавачкиот