а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книгољубец

мн. книгољупци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 54426
Лице што сака, собира книги; лице што помага во издавање книги.
Англиски: bibliophile