а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книжарница

мн. книжарници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9263
Продавница за книги, книжарски производи и канцелариски материјал.
Англиски: book store Албански: librari
Употреба: Економија
Примери:
Во излогот на книжарницата беа наредени најновите изданија.
Си купи учебници, тетратки и молив во книжарницата.