а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книжар

мн. книжари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19922
1. Лице што продава книги.
Англиски: book seller Албански: librar, librashitës
Примери:
Книжарот му ја понуди најновата книга.
2. Лице што се занимава со продажба и со печатење, издавање на книги.
Англиски: publisher Албански: publicist
Примери:
Кажете ми на ваша сметка ли ја печатите оваа книга или ги имате продадено своите права на некој книжар?
Изведенки
книжарка ж.
мн. книжарки