а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книжевен

книжевни
Вид збор: Придавка
Ранг: 1943
1. Што се однесува на книжевност, книжнина.
Англиски: literary Албански: letrar
Примери:
книжевно наследство
книжевна историја
книжевни стилови
2. литературен
Англиски: literary Албански: letrar
3. Што се занимава со книжевност.
Англиски: literature Албански: letrar
Употреба: Литература
Примери:
книжевен работник
4. Што се однесува на писменост.
Англиски: literature Албански: letërsi
Употреба: Архаизам
Примери:
книжевни споменици
Кратовски книжевен центар
5. Што е образован.
Англиски: educated Албански: i arsimuar
Употреба: Архаизам
Примери:
Во нашето село имаше неколку книжевни луѓе.