а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книжевник

мн. книжевници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16069
Автор на книжевни дела.
Англиски: writer
Употреба: Литература
Примери:
клуб на книжевниците