а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книжевност

мн. книжевности
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2817
Уметничко творештво чиешто изразно средство е зборот, јазикот.
Англиски: literature Албански: letërsi
Употреба: Литература
Примери:
македонска книжевност
словенски книжевности
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК