а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книжен

книжниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 11151
1. Што е изработен од хартија.
Примери:
книжни пари
книжна салветка
книжна маска
2. Што е научен од книга, а не од реалниот живот.
Примери:
книжна мудрост
книжни знаења
книжни изрази
3. Што се состои, што е од книги.
Примери:
книжен фонд