а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книже

мн. книжиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 11648
1. книга
Англиски: booklet Албански: librushkë
Употреба: Деминутив
Примери:
Од рака в рака кружеше едно лошо печатено книже.
2. Мало парче хартија.
Англиски: slip Албански: copë letre
Употреба: Деминутив
Примери:
Извади некоја тетратка и скина едно книже.
Цигаретно книже.