а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книжиште

мн. книжишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 36670
1. Голема, тешка книга, непрактична за држење.
Англиски: book Албански: libër i madh
Употреба: Аугментатив
2. Лошо изработена, лошо напишана книга.
Албански: libër i dobët i punuar
Употреба: Пејоратив