а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

книшка

мн. книшки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5051
1. книга
Англиски: booklet Албански: librushkë
Употреба: Деминутив
Примери:
Секој ден ја читала книшката пред легнување.
2. Службен документ во вид на мала книга со печатен текст и простор во кој се внесуваат определени податоци.
Англиски: passbook Албански: librezë
Употреба: Административен термин
Примери:
штедна книшка
ученичка книшка
партиска книшка