а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коагулација

(едн.) коагулацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Засирување на некаква течност под дејство на хемиска реакција.
Англиски: coagulation Албански: koagulim, ngjizje
Употреба: Хемија
2. Засирување на крвта по некаква повреда, со што се спречува понатамошно крвавење.
Англиски: clotting Албански: koagulim, ngjizje
Употреба: Медицина