а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коала

мн. коали
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14181
Вид австралиска мечка од родот торбари.
Латински: Рhаѕсоlartus cinereus Англиски: Koala
Употреба: Зоологија