а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коалицира

коалицираат; коалицирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Влезе, влегува, стапи, стапува во коалиција.
Англиски: form a coalition
Употреба: Политика
Изведенки
1. коалицирање ср.
мн. коалицирања
Пример: Коалицирањата со помалите партии отвораат сериозни можности за нова влада.
2. коалира св. и несв.
(се) коалираат