а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коалиција

мн. коалиции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14810
1. Воен или политички сојуз меѓу две или повеќе држави против една или повеќе други држави.
Англиски: coalition Албански: koalicion
Употреба: Дипломатија
2. Привремен сојуз меѓу политички партии заради формирање заедничка влада или заради учество на избори.
Англиски: coalition Албански: koalicion
Употреба: Политика
3. Доброволно обединување за постигнување на една заедничка цел.
Англиски: coalition Албански: koalicion