а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коба

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18425
Лоша, несреќна судбина; знак дека нешто лошо ќе се случи.
Англиски: omen
Примери:
Како некоја коба се оствари напомнувањето дека очите од потта можат да му се воспалат.