а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кобеж

Види и: коба (ж.)
мн. кобежи
Вид збор: Именка, машки род
коба
Англиски: omen
Примери:
Тишината донесе кобеж.
Изведенки
1. кобежен прид.
кобежниот
Пример: кобежна мисла
2. кобежно прил.
Пример: Никогаш така кобежно не затреперила оптегнатата кожа на барабанот.