а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кобила

мн. кобили
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6575
1. Женка на коњ.
Англиски: mare Албански: pelë
Употреба: Зоологија
Примери:
По падината галопираше брзонога кобила.
2. Груба, несмасна или вулгарна жена.
Изведенки
1. кобилка ж.
мн. кобилки
дем.
2. кобилче ср.
мн. кобилчиња
дем.