а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кобилица

мн. кобилици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41260
1. Градна коска кај кокошки и други птици.
Албански: gjoks shpezësh
Употреба: Анатомија
2. Дрво што ги подига жиците на виолина и други гудачки инструменти.
Албански: urë
Употреба: Музика и танц
3. Долго, малку подвиткано дрво, cо куки на двата краја за носење товар на рамо.
Албански: shkop për bartje
4. Главен носач на бродскиот скелет, основна греда по должината на бродот.
Албански: tra i anijes