а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кованица

мн. кованици
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28936
Нов, вештачки создаден збор.
Англиски: compound word
Употреба: Граматика
Примери:
Авторот употребува голем број зборови кованици.