а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кован

кованиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 17308
1. Што е изработен од метал; што е изработен со ковење.
Англиски: forged
Примери:
Дворот беше со ограда од ковано железо.
Ковани пари.
2. Што е украсен со метални, ковани делови.
Англиски: forged
Примери:
кована врата, кован сандак
3. Што е поткован.
Примери:
Кован коњ.