а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коварен

коварни
Вид збор: Придавка
Што е со лоши, подли намери, лукав.
Англиски: sly
Примери:
Коварни луѓе.
Коварни измами.
Изведенки
1. коварно прил.
Пример: Го погледа подоко, коварно.
2. коварност ж.