а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ковачница

мн. ковачници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23490
1. Просторија, работилница во која се кове метал.
Англиски: forge Албански: farkatari
2. Место каде што се создава нешто.
Англиски: forge Албански: farkatari
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во ковачницата на тие новаторски истражување се дојде до резултати достојни за внимание.