а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коверт

мн. коверти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 10704
Хартиена обвивка во која се испраќа писмо.
Англиски: envelope
Примери:
Со ситен ракопис ја напиша адресата на ковертот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК