а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ковил

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53377
Растение со долги и меки иглички на класјето.
Латински: Stipa pennata Англиски: feather grass Албански: lloj bari fushe
Употреба: Ботаника