а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ковина

Вид збор: Именка, женски род
Хемиска материја што може да се лее и кове и што е добар спроводник на топлина и на електрицитет; метал.
Англиски: mint
Примери:
златна ковина, бакарна ковина