а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

когашен

когашниот
Вид збор: Придавка
Во прашални реченици: од кога, од кое време, колку е стар.
Примери:
Когашен е весников?
Когашен е лебов?