а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кодеин

мн. кодеини
Вид збор: Именка, машки род
Алкалоид на опиум што cе употребува во медицината, најчесто како средство за смирување на кашлица.
Англиски: Codeinе
Употреба: Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи