а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кодекс

мн. кодекси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12793
1. Збирка на повеќе закони што се однесуваат на определена област од општествениот живот.
Англиски: code Албански: kodeks, kod
Примери:
Судски кодекс.
2. Збирка од норми и правила на однесување што важат за определена општествена група.
Англиски: code Албански: kodeks, kod
Примери:
Морален кодекс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК