а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кодира

кодираат; кодирајќи; кодирал; кодиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 22907
Запише, запишува нешто со код; изрази, изразува нешто со код.
Англиски: encode
Употреба: Лингвистика , Математика
Изведенки
кодирање ср.

глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи