а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кодификација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23660
Систематизација на правила, прописи и закони што cе однесуваат на определена област од општествениот живот.
Англиски: codification
Употреба: Правда
Изведенки
кодификациски прид.
кодификацискиот
Пример: кодификациска комисија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК