а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кодифицира

кодифицираат; кодифицирал; кодифициран; кодифицирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 28107
Изврши, извршува кодификација.
Англиски: codify
Употреба: Правда
Примери:
Тие ги кодифицираа новите закони.
Изведенки
1. кодифицирање ср.
глаг. им.
2. кодификува св. и несв.
Пример: Кога е кодификуван македонскиот литературен јазик?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи