а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кодош

мн. кодоши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6538
1. клеветник, поткажувач
Англиски: slanderer Турски: godoş Албански: kodosh, spiun
Употреба: Разговорно
Примери:
Кодошите го наклеветиле пред старешината.
2. Посредник при женидба или мажачка.
Англиски: go between Турски: godoş Албански: mësit, shkues
Употреба: Дијалектен збор , Разговорно
Примери:
Ерген и мома се лажат само преку кодош.
Изведенки
1. кодошка ж.
мн. кодошки
2. кодошки прид.
кодошкиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК