а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

код

мн. кодови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3710
1. Шифра, клуч, пропис, правила; систем на принципи или правила.
Англиски: code Албански: kod
Примери:
Во јавноста, кодовите на прифатливо однесување се разликуваат во различни култури.
2. Пренеcување на информации преку систем од договорени знаци, симболи.
Англиски: code Албански: kod
Употреба: Информатика , Лингвистика
3. Множество од знаци во вид на броеви и комбинации, што се користат во електронски машини.
Англиски: code Албански: kod
Употреба: Информатика
Примери:
компјутерски код
Изведенки
коден прид.
кодниот; кодна
Пример: кодно име
FlexiMac
 менување на македонски глаголи