а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коегзистенција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 21864
1. Истовремено, напоредно постоење, заемно поднесување на различни нешта.
Англиски: coexistence Албански: koegzistencë
Примери:
Во делото се гледа коегзистенција на две противречности.
2. Во политиката - истовремено и напоредно поcтоење во мир на држави со различно општествено-економско и политичко уредување, cо различни идеолошки и религиозни ориентации.
Англиски: coexistence Албански: koegzistencë
Употреба: Дипломатија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи