а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коегзистира

коегзистираат; коегзистирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 29499
Истовремено, напоредно постои, (за различни нешта, cоcтојби, лица, општествени заедници, општествени системи).
Англиски: coexist
Примери:
Вредностите во творештвото не се негираат меѓу себе, туку - обратно - коегзистираат.
Изведенки
коегзистирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи