а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кожен

кожни
Вид збор: Придавка
Ранг: 4150
1. Што е изработен од кожа, што е преслечен со кожа.
Англиски: leather Албански: lëkure
Употреба: Економија
Примери:
кожена торба, кожено палто
кожена фотелја, кожени ракавици
2. Што се однесува на кожа на телото.
Англиски: skin Албански: lëkure
Употреба: Медицина
Примери:
кожни болести
кожно ткиво
FlexiMac
 менување на македонски глаголи