а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кожест

кожести
Вид збор: Придавка
Ранг: 52232
Што е како кожа, што личи на кожа.
Англиски: leathery
Примери:
Листот е дебел и кожест.
кожести лушпи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи