а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кожодер

мн. кожодери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47397
1. Лице што дере кожа на животни, на добиток.
Албански: lëkurërrjepës
2. Тој што наплатува повеќе, што пљачка.
Англиски: scalper Албански: rrjepës
Употреба: Економија , Преносно значење
Изведенки
кожодерство ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК