а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кожув

мн. кожуви
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7848
1. Горна облека изработена од кожа, поставена со крзно од внатрешната страна.
Англиски: fur Албански: gëzof
Примери:
Селанецот ја слече гуњата и остана само по кожув без ракави.
Го облече дебелиот кожув и излезе пред порти.
2. Одрана кожа со крзно од животно.
Англиски: hide Албански: lëkurë
Изведенки
кожувче ср.
мн. кожувчиња
дем.