а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

коза

мн. кози
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 658
Домашно животно со рогови, преживар со долго остро влакно и брада; се одгледува заради млекото, волната и месото.
Англиски: goat Албански: dhi
Употреба: Земјоделство , Зоологија
Примери:
Козарите имаа определени места каде ги собираа изутрина козите за да ги носат на пасење.
Изрази
Дива коза - вид преживар, cо остри рогови што живее во диви планински краеви, дивокоза; Rupicapra.
(посл.) Секоја коза на својата нога виси - секој одговара за себе, за сопствените постапки.
Изведенки
козичка ж.
мн. козички
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК