а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

козина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10063
1. козјо влакно
Англиски: goat wool
Примери:
Еден ја држи козата за рогови, а друг ја стриже острата козина.
2. Предмет изработен од козја волна.
Примери:
Ги послаа на тревата торбичките од козина, извадија парче леб и почнаа да јадат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК