а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кози

(се) козат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 33939
1. За коза - раѓа јаре.
Албански: lind kec
Употреба: Зоологија
Примери:
Козите се козат во определено време од годината.
2. (се кози) се мачи
Англиски: toil Албански: mundohem, rraskapitem
Примери:
Вие си ја завршивте работата, а јаc допрва треба да се козам.
Изведенки
козење ср.
глаг. им.