а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

козметика

(едн.) козметиката
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17070
1. Вештина за негување и разубавување на кожата на лицето и на телото.
Англиски: cosmetic Албански: kozmetikë
Примери:
На масичката имаше различни шишенца за козметика и мириси.
2. Средства што служат за разубавување и нега.
Англиски: cosmetic Албански: kozmetikë
Употреба: Медицина