а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

козметичар

мн. козметичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 26698
Стручњак за нега и разубавување на кожата на лицето и телото, cо помош на козметички средства, масажа и сл.
Англиски: cosmetician
Изведенки
1. козметичарка ж.
мн. козметичарки
2. козметичарски прид.
козметичарскиот
Пример: Козметичарски занает.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК