а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокодака

кокодакаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 32552
1. (за кокошка) Испушта карактеристичен глас.
Англиски: cluck Албански: kakaris
Употреба: Дијалектен збор , Зоологија
2. Зборува гласно за неважни работи.
Англиски: gabble Албански: bërbëlit
Употреба: Дијалектен збор , Преносно значење
Изведенки
кокодакање ср.