а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кокона

мн. кокони
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19787
1. Дотерана, нагиздена жена, госпоѓа.
Англиски: cocotte Албански: kokonë
Употреба: Разговорно
Примери:
Ја видовте ли што кокона е!
2. Обвивка во која се замотува ларвата на инсект.
Англиски: cocoon Албански: fshikëz
Употреба: Зоологија
Примери:
Гасеницата испредува свилеста кокона во која се претвора во кукла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК