а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кок

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21996
Начин на чешлање, фризура на долга коса, при што косата се витка и се собира над вратот или горе виcоко на главата.
Примери:
Косата ѝ беше прибрана во кок.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК