а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

колапс

(едн.) колапсот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16438
1. Нагло губење свест, премаленост поради здравствени проблеми.
Англиски: collapse Албански: kolaps, alivanosje
Употреба: Медицина
Примери:
Од брзо прегревање на телото доаѓа до колапс.
2. Пропаѓање (во економијата, во стопанството).
Англиски: collapse Албански: shkatërrim, rënie
Употреба: Економија , Преносно значење
Примери:
Фабриката е во колапc.
Стопански колапс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи